Adwent' 2019

adwent

W niedzielę 01.12.2019 r. rozpoczął się Adwent. Jest to czas oczekiwania na przyjście Pana. To okres oczyszczenia naszych serc i pogłębienia miłości i wdzięczności względem Pana Boga i Matki Najświętszej. Na Adwent składają się cztery niedziele Adwentowe, w pierwszą z nich rozpoczął się w Kościele rok liturgiczny.

W okresie Adwentu odprawiana jest Msza św. ku czci Matki Bożej, zwana roratami na pamiątkę tego, że przyjęła nowinę od Archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego. Świeca roratnia jest dodatkową świecą, którą zapalamy podczas rorat. Jest ona symbolem Najświętszej Maryi Panny, która niesie ludziom Chrystusa - Światłość prawdziwą. W naszym kościele Msze św. roratnie odprawiane są codziennie o godz. 700. Dzieci zapraszamy w poniedziałki na 17.30 na roraty dla dzieci.

W okresie Adwentu dominuje w liturgii kolor fioletowy. Kapłan zakłada do mszy świętej ornat w kolorze fioletowym, symbolizującym czas pokuty i przygotowania się do jednego z najważniejszych świąt, czasu pojednania z Bogiem i ludźmi, a w III niedzielę różowy, który może być zastąpiony fioletowym.

Adwent można podzielić na dwa okresy:
 - od początku Adwentu do 16 grudnia (czas szczególnego oczekiwania na powtórne przyjście Jezusa Chrystusa na końcu czasów),
 - od 17 grudnia do 24 grudnia (czas bezpośredniego przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego).