Święto Bożego Miłosierdzia

Logo

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy obchodzimy Święto Miłosierdzia Bożego.

 

     Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny – 17 sierpnia 2002 roku – zawierzył w łagiewnickim Sanktuarium świat Bożemu Miłosierdziu.  

Akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu
dokonany przez Jana Pawła II.

 

     Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985 r.), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła w dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku. W tym dniu w naszej parafii odbywa się odpust parafialny.

 

Z "Dzienniczka" Św. s. M. Faustyny Kowalskiej:
   "Pragnę, aby Święto Miłosierdzia było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św. dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski. Nniech się nie lęka zbliżyć do mnie żadna dusza, chociażby grzechy jej były jako szkarłat". [Dz. 699]